Meie lugu

Panga pank on üks Saaremaa tuntumaid turismiobjekte, kus mere kohal kõrguvalt astangult avaneb imeline vaade all lainetavale merele ja maalilisele ümbrusele. Aga lisaks sellele saab teha väikese retke ümbritseva metsa alla rajatud matkaradadel. Panga külastamine on viimastel aastatel tunduvalt mugavamaks tehtud. Rajatud on korralik tee, parkla ja piknikukoht.

Saaremaa põhjarannikul Panga küla lähedal asuva Panga (ka Mustjala) panga suurim kõrgus on 21,3 meetrit ja pikkus umbes 2,5 kilomeetrit, mis teeb temast Saaremaa ja kogu Lääne-Eesti kõrgeima panga. Pangal paljanduvad Jaani lademe mergel ja lubjakivi ning Jaagarahu lademe dolomiit. Merele avatuna ning terviklikuna hästi jälgitavana on koht maastikuliselt ja esteetiliselt väga atraktiivne. Vaiksema ilmaga on pangapealselt jälgitav ka veealune murrutuslava, mille kohal kohisevad murdlained.

Panga panga ja sealsete taimekoosluste kaitseks moodustati aastal 1999 Panga maastikukaitseala, mille suurus on 26 hektarit. Kaitsealustest taimedest kasvab seal näiteks valget ja punast tolmpead ning tõmmut käppa, mis kõik kuuluvad II kategooria kaitstavate liikide hulka.

Kui aastakümneid viis Panga pangale kitsas ja konarlik kruusatee, siis nüüd on rajatud korralik juurdepääs ja parkla koos piknikukohaga, et pakkuda külastajatele täiuslik elamus.